Genel

Doğru Kolye Boyu Nasıl Seçilir?

Kolye ölçüleri zincir uzunluklarına göre belirleniyor. Piyasada birkaç standart kolye uzunluğu bulunuyorken, sizin için en doğru kolye boyutunu belirlerken kendi ölçümlerinizi ve benzer faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Peki, doğru kolye boyu nasıl seçilir? Eğer, siz de Hestia Silver’dan bir kolye almayı düşünüyor ve en doğru kolye boyu hakkında kararsızsanız hazırlamış olduğumuz bu blog yazısından yararlanabilirsiniz.

Doğru Kolye Boyu Nasıl Seçilir?

Hestia Silver mağazamızda birbirinden güzel gümüş kolyeler sizleri bekliyor ve her gümüş kolyenin de kendine göre bir zincir boyutu bulunuyor. Bildiğiniz gibi piyasada 40 cm ila 45 cm arasındaki zincir ölçüleri standart olarak kabul ediliyor. Ancak, kolyelerin çoğu standart zincir boyutuyla atölyeden çıkış yapsa da sonradan müşteriden müşteriye göre özelleştirilebiliyor.

Burada da kolye alırken dikkat edilmesi gereken hususlar devreye giriyor. Kolyeler her zaman vücutta düştükleri bölgeyi vurgulama özelliklerine sahiptir. Hal böyle olunca en doğru kolye boyutu da takacağınız kolyenin ve kombinizin daha da dikkat çekmesine yardımcı olacaktır. Eğer, siz de takacağınız kolyenin en doğru şekilde ön plana çıkmasını istiyorsanız, en doğru kolye boyu ölçüsünü belirlemeniz gerekiyor. Dilerseniz, lafı daha fazla uzatmadan sizleri kolye boyu ölçüsü alma rehberi ile baş başa bırakalım.

1.Boyunuzun Ölçüsünü Alın

Bir kolye satın almadan önce boynunuzun ölçüsünü almak oldukça mantılı bir eylem olacaktır. Boyun ölçüsü alma konusunda da bir mezuradan yardım alabilirsiniz. Mezura ile ölçüyü de hemen yukarıdaki görselde görüldüğü gibi rahatlıkla alabilirsiniz.

  • Burada iki önemli husus ön plana çıkıyor. Bunlardan ilki gerdanlık ölçüsü. Eğer bir gerdanlık almayı düşünüyorsanız, gerdanlık ölçüsü için boynunuzda rahat durması için, boyun ölçünüze 5 cm daha ekleyin.
  • Aynı zamanda boyun ölçünüze 10 cm kadar daha eklemek ortalama bir kolye için iyi diyebileceğimiz bir uzunluk olacaktır.

2. Boyun Yapısının Önemi

Boyun yapısı, kolye boyu belirmede en önemli kriterlerin başında geliyor. Çünkü alacağınız kolyenin boyutu boyun yapınızla son derece uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde alacağınız kolye modeli hayal ettiğiniz gibi vücudunuzda ön plana çıkmayacaktır.

Boyun yapısına göre kolye modeli de değişecektir. Boyunları ince olanlar özellikle tasmalar ve gerdanlık tarzı kısa zincir olan takıları tercih etmelilerdir. Bu konuda özellikle ince boyunlu kadınlar mağazamızda en çok Beyaz Mineli Göz Nazarlık 925 Ayar Gümüş Kolye modelini tercih ettiğini de belirtelim. Ufak bir ürün önerisinden sonra kaldığımız yerden devam edecek olursak, eğer boyun yapınız kısa veya geniş bir yapıdaysa sizin için en doğru zincir boyu ölçüsü 50 ila 60 cm daha uzun bir zincir ile boynunuzun ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz

  • Eğer geniş bir boyununuz varsa mezura ile ölçü alırken kolyenizin daha rahat oturması için boyun ölçünüze 8-10 cm daha ilave etmeniz son derece yararlı olacaktır.

3. Kolye ile Köprücük Kemiğini Vurgulamak

Her bir kadın farklı amaçlar doğrultusunda kolye alışverişi yapar. Kimisi kendi için anlamlı bir kolye modelin, tercih ederken kimi kadın da konu başlığımızda belirttiğimiz gibi köprücük kemiğini vurgulamak için kolye satın alır. Eğer siz de köprücük kemiğini vurgulamak ister ve bunun için uygun bir kolye modeli almak istiyorsanız, zincir boyu uzun bir kolye en doğru seçenek olacaktır. Bunun içinde 55-60 cm arasında olan kolye modellerimizi tercih etmenizi öneririz.

4. Boynunuzu Ön Plana Çıkartmak İstiyorsanız En Doğru Seçecek Kısa Zincir!

Uzun ve zarif bir boynunuz var ise 35 ila 45 cm arasında değişen bir zincir boyutunu tercih etmeniz gerekir. Böylece uzun ve bir o kadar zarif olan boynuzu ufak bir dokunuşla daha da ön plana çıkartabilirsiniz. Bununla beraber yaka ve tasma kolyelerde uzun boynunuzu daha da dikkat çekici hale getirecek olan kolye modellerinden olacaktır. Böylece tüm ilgiyi direkt olarak boynunuzu çekebileceksiniz.

5. Kolye Boyu Belirlemede Yüz Şeklinizi Göz Önünde Bulundurun

Kolye boyu belirlerken bir diğer önemli kriter yüz şeklidir. Eğer yüzünüz yuvarlaksa choker tarzı ve kısa kolyelerden uzak durun. Çünkü bu tarz kolyeler yüzünüzün yuvarlaklığını daha da ön plana çıkartacaktır. Bunun dışında oval bir yüzünüz varsa herhangi bir uzunlukta kolye sizin için sorun yaratmayacaktır.

Yüzünüz uzunsa 40-45 cm boyunda kısa bir zincir görünüşünüzü yuvarlamaya yardımcı olurken, kalp şeklinde bir yüzünüz varsa gerdanlık veya kısa kolye stillerini denemenizi tavsiye ederiz. Çünkü kısa zincirli kolyeler bu tarz yüz tiplerinde dolgunluk yaratırken dar bir çeneyi de son derece dengeleyecektir.  

Kolye Zincir Boyu (Boyutları) Ölçüleri

doğru kolye boyu nasıl seçilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir